News Article

Strong NSW presence in Australian Schoolboys selections

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

10/07/2017
By NSW Waratahs Media unit


Sixteen NSW schoolboys have been named in the Australian Schoolboys and Australian Barbarians squads in the wake of the ASRU State Championships held in Sydney throughout the week.

Nine members of the NSW I side made their way into the top Australian Schoolboys squad alongside two NSW II players in Angus Bell and Finn Wright. The Australian Barbarians have five NSW players in the form of three NSW I and two NSW II members.

It was a hard slog for NSW sides in the final day of the ASRU tournament where NSW I went down to QLD I by five points in the third place play-off. NSW II were to have a similar fate when they lost to Combined States 22-12.

Australian Schoolboys Head Coach Pat Langtry made light of the selection of NSW players despite the teams’ results in the tournament just been.

“In terms of Australian Schoolboys selections, it was great to see players and teams improve throughout the tournament,” said Langtry. “Although both Queensland I and NSW I both experienced some disappointment in their results, we saw players improve from those disappointments and really show their potential.

“With the upcoming games against Fiji Schools and NZ Schools, we know they will be up to the mark in all components of the game and will threaten in all components of the game, so we’ll have to have a good preparation and planning period to match them.”

NSW Waratahs CEO Andrew Hore said that the number of NSW inclusions in the side reflect the quality of the game within the NSW school system.

“The pathways we have here in NSW allow young athletes to progress through the ranks from school level, to Gen Blue and beyond,” said Hore.

“It is important that we celebrate and nurture schoolboy talent as they are the Super Rugby players of the future as long as they keep focused and work hard on becoming true professionals.”

The Australian Schoolboys and Barbarians sides will first play in October when they face Fiji and New Zealand in a two game series.

Congratulations to the following players who have been selected for representative honours:


BMW AUSTRALIAN SCHOOLBOYS SQUAD


Bo  Abra (NSW I) - St Stanislaus College
Angus Bell (NSW II) - Newington College
Darcy Breen  (NSW I) - The Scots College
Lachlan Connors (QLD II) - St Patrick's College
Ben Donaldson  (NSW I) - Waverley College
Nick Frost (NSW I) - Knox Grammar School
Albert Hopoate (NSW I) - St Augustine's College
Trevor Hosea  (QLD I) - Brisbane Boys College
Ciaran Loh (NSW I) - The King's School
Noah Lolesio  (QLD I) - The Southport School
Lachlan Lonergan (ACT) - Trinity Christian College
Luca Moretti (NSW I) - Waverley College
Jordan Petaia (QLD I) - Brisbane State High School
Charlie Rorke (NSW I) - St Ignatius College, Riverview
Seamus Smith (ACT) - Marist College
Carlo Tizzano (WA) - Trinity College
Josh Vuta (QLD II) - Somerset College
Harry Wilson (QLD I) - St Josephs College Gregory Terrace
Thomas Woodcock (NSW I) -  Knox Grammar School
Finn Wright (NSW II) - Waverley College



AUSTRALIAN SCHOOLBOYS BARBARIANS SQUAD


Moses Alo-Emile (QLD I) - Brisbane State High School
Oliver Barden (VIC) - Brighton Grammar School
Marco Bell (NSW II) - Waverley College
Max Douglas (NSW I) - St Augustine's College
Max Dowd (QLD I) - The Southport School
Apenisa Driti (NSW I) - Griffith High School
William Goddard (ACT) - St Edmund's College
Kohan Herbert (QLD II) - Downlands College
Phoenix Hunt (QLD I) - St Joseph's College Nudgee
Tom Iles (ACT) - Marist College
Brendan Jiminez (ACT) - St Edmund's College
Tom Kibble (QLD I) - Brisbane Boys College
William Lloyd (NSW I) - Barker College
Brody MacAskill (WA) - Aranmore Catholic College
Cullen Ngamanu (QLD I) - Brisbane Boys College
Lachlan Osborne (ACT) - Canberra Grammar School
Campbell Parata (QLD I) - The Southport School
Alex Sa'aga (VIC) - Melbourne Grammar School
Egan Siggs (QLD I) - The Southport School
Jack Winchester (Combined States) - Bishop Druitt College
Tom Yassmin (NSW II) - The Scot's College
 


AUSTRALIAN SCHOOLBOYS FIXTURES:

Monday, Oct 2
Australia Barbarians Schools v NZ Schools
Australian Schoolboys v Fiji Schools
 
Saturday, Oct 7
Australia Barbarians Schools v Fiji Schools
Australian Schoolboys v NZ Schools

Latest News

Region's best to compete in Waratah Cup semi-finals
Eight high school teams are set to battle it out in the semi-finals of the Waratah Cup at TG Milner Sportsground, Marsfield on Wednesday. Read full article...
SYDNEY WOMEN’S RUGBY FESTIVAL CELEBRATES THE GROWTH OF THE GAME
The fourth and final round of the Sydney Women’s 7’s rugby union competition will be held this weekend at Boronia Park, Hunters Hill. Read full article...
NSW Schools Rugby Results: July 22

All the results and standings following the weekend's rugby fixtures in NSW schools - stay tuned for updates.

Read full article...
RSS